"VIDITEĽNÝ A NEVIDITEĽNÝ" CERESIT A THOMSIT NA BRATISLAVSKOM ZIMNOM ŠTADIÓNE ONDREJA NEPELU

75. ročník Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, ktorý sa uskutoční v dňoch 29. apríla - 15. mája na Slovensku v mestách Bratislava a Košice, sa v hlavnom meste odohrá na rekonštruovanom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. A na mantineloch, ale i v ďalších priestoroch tohto štadióna budú pôsobiť značky Ceresit a Thomsit. V prvom prípade v úlohe už tradičných sponzorov Majstrovstiev sveta, v druhom ako prémiové stavebné materiály, ktoré pomáhali opraviť časti starého, súčasným podmienkam už nevyhovujúceho zimného štadiónu.

Z výrobkov Thomsit našli na štadióne uplatnenie na podlahách šatní, Skybox, VIP, schodísk a ďalších priestorov dvojzložkový špeciálny epoxidový základný náter pre kritické podklady a vysokú záťaž Thomsit R 755 (použitý ako parozábrana proti vlhkosti) a disperzný základný náter Thomsit R 777. Zo širokého spektra vyrovnávacích nivelačných hmôt Thomsit potom stierky DX pre vrstvy 0,5 -10 mm v jednej operácii, v prevažnej miere použitá ako podklad pod extrémne zaťažovaný kaučuk a Thomsit DA pre vrstvy 1-10 mm v jednej operácii. Na vysprávky schodov a technicky náročných prechodov bola použitá renovačná vyrovnávacia hmota Thomsit RS 88, určená pre stierkovanie a pristierkovanie v hrúbke 1-100 mm v jednej pracovnej operácii. Na vyrovnávanie väčšej hrúbky bola použitá rýchlotvrdnúca vyrovnávacia hmota Ceresit CN 87. Vyrovnávacia hmota Ceresit CN 87 je určená na vytvorenie podláh spojených s cementovým podkladom, v hrúbke vrstvy od 10 do 60 mm, oddelených (napr. fóliou, lepenkou), v hrúbke od 35 do 80 mm alebo "plávajúcich" na tepelnej, poprípade zvukovej- izolačnej vrstve, v hrúbke od 45 do 80 mm. V prípade podlahového vykurovania (minimálna hrúbka 45 mm) je nutné zvýšiť hrúbku zhotovovaného poteru o vonkajší priemer použitého média. Rozmiešaná zmes má konzistenciu umožňujúcu vytváranie spádov. Vhodná pre interiér a exteriér a na miestach zasiahnutých trvalou vlhkosťou. Poter vytvorený z CN 87 môže taktiež slúžiť ako konečná povrchová úprava. Môžu sa naň klásť keramické dlažby, parkety, živičné povlaky (vo forme náterov alebo stierok), poprípade aplikovať samonivelizačné hmoty Ceresit a Thomsit.

O spoľahlivé lepenie podlahových krytín sa postarali lepidlá Thomsit R 710 - polyuretánové lepidlo na lepenie kaučukových krytín, bezrozpúšťadlové, vysoko kvalitné, veľmi pevne lepiace disperzné lepidlo Thomsit K188 E, Thomsit Chemoprén na Podlahy PROFI, disperzné lepidlo na koberce Thomsit T 440 a jednozložkové špeciálne elastické lepidlo pre lepenie drevených podláh s unikátnou patentovanou technológiou Flextec ® Thomsit P 675 Flextec ®. Lepidlo predstavuje modernú a pre užívateľa ideálnu alternatívu bežných polyuretánových lepidiel - elastické lepenie zmenšuje napätie v šmyku a tým dlhodobo zamedzuje pôsobeniu ťahových síl na podklad. Podlahári pri realizácii ocenili jeho unikátne aplikačné vlastnosti a vďaka novej technológii bolo lepidlo veľmi dobre spracovateľné, šetrné k pokožke, nešpinilo, škvrny sa lepšie odstraňovali. Lepidlo neobsahuje rozpúšťadlá a vodu a okrem už spomínanej ochrany podkladu pred šmykovou silou je pre neho charakteristická dlhodobá vynikajúca pevnosť spoja a dlhodobé elastické spojenie. Originálna a prémiová technológia Flextec ® bola vyvinutá v rámci vývoja firmy Henkel a v oblasti lepenia drevených podláh je technológiou budúcnosti s veľmi silným potenciálom rastu.

Dodávateľom podlahových krytín bola spoločnosť Koratex, ktorá je na trhu od roku 1991 a ktorá v súčasnosti predstavuje na Slovensku renomovaného dodávateľa podlahových krytín, interiérových dverí a športových povrchov. V produktovom portfóliu podlahových krytín spoločnosti sú zastúpené celoplošné aj kusové koberce a kobercové štvorce, drevené parkety, laminátové podlahy, homogénne a heterogénne PVC krytiny a prírodné linoleum. V roku 2006 rozšírila svoje obchodné aktivity v Českej republike založením dcérskej spoločnosti Koratex CZ v Prahe.

História rekonštruovaného zimného štadióna sa začala písať v decembri 1940, kedy bola na mieste súčasnej arény otvorená prvá verejná ľadová plocha s rozmermi 30 x 60 metrov. V rokoch 1948 a 1949 boli okolo ľadovej plochy postavené betónové tribúny na státie pre 11 000 ľudí. V roku 1958 bola podľa návrhu prof. A. Tesára ľadová plocha dodatočne zastrešená, dôvodom bolo konanie Majstrovstiev Európy v krasokorčuľovaní. Novo bolo vytvorených viac ako 4000 miest na sedenie. Posledná výrazná rekonštrukcia prebehla v období rokov 1990-1992, kedy sa výrazne zmenil interiér haly a kedy Bratislava hostila, podobne ako v roku 2011, Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Zmenili sa šatne, bol zrušený sektor na státie a štadión dostal novú oceľovú strechu. Do roku 2008 bola kapacita štadióna 8 350 divákov na sedenie vrátane Sky boxov, Sky Lounge a čestnej tribúny.

Na štadión Ondreja Nepelu dodával Koratex cca 4.000 m2 kaučukových podláh Norament hr. 9 mm, ktoré sú vhodné pre pohyb osôb na korčuliach, kaučukové schodové tvarovky Norament, určené pre cca 1200 bm schodov, na ploche 900 m2 sú použité podlahy z dizajnového PVC, na 2.000 m² sú koberce, ďalších 100 m² potom, ďalších 100 m² potom pokryli antistatické PVC podlahy ARMSTRONG. Masívne parkety dodala a lepila firma Koratex pomocou elastického lepidla Thomsit P 675 Flextec ® na ploche 200m2, v telocvičniach štadióna tvoria na ploche 150 m2 podlahovú krytinu parketové podlahy Mondoelastic.

 

Použité materiály Ceresit:

  • epoxidový základný náter Ceresit R 755
  • disperzný základný náter Ceresit R 777
  • vyrovnávacie nivelačné stierky Ceresit DA a DX
  • renovačná vyrovnávacia hmota RS 88
  • rýchlotvrdnúca vyrovnávacia hmota Ceresit CN 87
  • polyuretánové lepidlo Ceresit R 710
  • disperzné lepidlo Ceresit K 188E
  • disperzné lepidlo na koberce Ceresit T 440
  • Ceresit Chemoprén na Podlahy PROFI
  • špeciálne elastické lepidlo Ceresit P 675 Flextec ®